III Marsz Pamięci śladami Rzezi Woli

Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza na kolejny Marsz Pamięci śladami Rzezi Woli, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz ludobójczej pacyfikacji cywilnych mieszkańców warszawskiej Woli.

W tym roku marsz rozpocznie się pod parafią św. Klemensa Hofbauera przy ul. Karolkowej 49. 6 sierpnia 1944 roku, 30 redemptorystów tej parafii zostało zamordowanych przez Niemców na terenie Fabryki Kirchmajera i Marczewskiego.Przejdziemy do ulicy Wolskiej, którą będziemy się poruszać aż do Cmentarza Powstańców Warszawy. Po drodze zatrzymamy się przy miejscach, gdzie w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku masowo mordowano niewinnych Polaków w tym dzieci, kobiety i osoby starsze.Miejscami tymi będą m.in. dawna Fabryka Franaszka, dawna Fabryka Ursus, dawna Fabryka Kirchmajera i Marczewskiego parafia św. Wojciecha, Park Sowińskiego, cerkiew św. Jana Klimaka, parafia św. Wawrzyńca oraz wiele innych.

Jak co roku wspomniane będą imiona i nazwiska pomordowanych, jak i tych, którzy swoje życie poświęcili dla innych. Przedstawione będą świadectwa ocalałych świadków tej ludobójczej zbrodni.
Marsz oraz spacery historyczne towarzyszące w roku, mają na celu upamiętnianie ofiar rzezi Woli i Ochoty oraz edukację dla następnych pokoleń, aby pamięć o niewinnie pomordowanych Polakach nigdy nie została zapomniana.
———
1 sierpnia 2021 roku, godzina 12:00. Zbiórka pod parafią św. Klemensa Hofbauera, ul. Karolkowa 49.
———
Spacer jest bezpłatny, prosimy Państwa o zabranie ze sobą zniczy, które zapalimy przy tablicach Tchorka na trasie marszu.

Nasza pamięć o Nich, świadczy o nas…

#rzeźwoli
#77rocznica
#powstaniewarszawskie

tagi

podziel się