Śladami Rzezi Ochoty

Niemcy oraz wschodnie jednostki kolaboracyjne, w szczególności Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa – RONA – kolaboracyjna formacja zbrojna złożona z Rosjan, wymordowali ponad 10 tys. ludzi.

Mówiąc słowo rzeź i wspominając Powstanie Warszawskie, myślimy warszawska Wola. Trafnie, ale warto i należy pamiętać z jakim również okrucieństwem mordowano niewinnych ludzi na Ochocie.
Warto wiedzieć czym był tzw. „Zieleniak” oraz przejść miejscami, ulicami, gdzie dokonywano tej straszliwej tragedii.
Spotykamy się 8 sierpnia 2021 roku, o godzinie 17:00 pod Urzędem dzielnicy Ochota przy ul. Grójeckiej 17a.
Przejdziemy ulicą Grójecką w stronę dawnego obozu przejściowego „Zieleniak”, zatrzymując się również przy ulicy Wawelskiej oraz Mianowskiego.
Na trasie będzie kilka punktów, w których mordowano Polaków, wspomnimy ich imiona i nazwiska, a także przypomnimy relacje ocalałych ludzi z tej masakry.
Spacer jest bezpłatny, prosimy Państwa o zabranie ze sobą zniczy, które zapalimy przy tablicach Tchorka na trasie spaceru.
Pamiętajmy pamiętać.

Śladami Rzezi Ochoty

Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza na historyczny spacer Śladami Rzezi Ochoty o ludobójczej pacyfikacji mieszkańców warszawskiej Ochoty w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Niemcy oraz wschodnie